• Kontakty
  • O Nas
  • Stopka redakcyjna / ochrona danych
  • Trasa
  • Wszystkie wpisy
Richtung Knorizont / Kierunek Knoryzont
  • Aktualności
  • Trasa
  • Blog z podróży
  • Blog Leo
  • O Nas
    • O Nas
    • Stopka redakcyjna / ochrona danych
  • Wszystkie wpisy
  • Polski
    • Deutsch
    • Polski
  • Kontakty
31. lipca 20201. stycznia 2021

1. Początek

  • Wczesniej
  • Następny

Nareszcie… wystartowaliśmy! I jeśli wszystko się uda, to będziemy w drodze przez 2 lata. Obecnie jesteśmy na małym kempingu nad jeziorem Batak w Górach Rodopy w Bułgarii. Właściciel Chris z żoną i córką też wędrują po świecie (gdy sezon się kończy), stąd ten kemping to miejsce „przerzutu” dla globtroterów w drodze na Daleki Wschód i z powrotem.

Za nami pozostały nie tylko pierwsze setki kilometrów przejechanych przez Polskę, Słowację, Węgry, Serbię i częściowo Bułgarię, ale też 2 lata intensywnych przygotowań – zakończenie umów o pracę, podania o zwolnienie Leo z obowiązku szkolnego w Niemczech, przygotowanie i przekazanie domu pod opiekę naszej przyjaciółce, komasowanie informacji o planowanej trasie, szczepienia, oraz tworzenie list rzeczy do spakowania (wraz z obszerną apteczką podróżną). Równocześnie trwała intensywna praca nad budową FREDA – naszego domu na kółkach.  

Wyruszyliśmy – po wielu pożegnaniach i gdy FRED był gotowy. Pierwsze 2 tygodnie spędziliśmy u naszej polskiej rodziny, gdzie był czas na odpoczynek i pozamykanie ostatnich spraw. Potem włączyliśmy silnik i naprawdę WYSTARTOWALIŚMY – kierunek południe – Szeged – tam, gdzie zakończyliśmy naszą półroczną kaukaską przygodę w 2016 roku. Leo dobrze pamiętał tamtejszy park wodny i nareszcie był wystarczająco duży, by zjechać najdłuższą zjeżdżalnią Europy! Na południe od Belgradu poznaliśmy rodzinę z Izraela, podróżującą od pół roku kamperem po Bałkanach. W Ovcar Banja zdobyliśmy (po 10km) nasz pierwszy szczyt Kablar (885m npm) po czym daliśmy odpocząć zmęczonym mięśniom w pobliskich źródłach termalnych. Serbia zachwyciła nas swoimi krajobrazami i chętnie wrócimy tu kiedyś na dłużej.

Będąc w drodze zadziwia nas, jak często spotyka się ludzi o podobnych poglądach i nadających na tych samych falach. Tu w Batak poznaliśmy polską parę Anię i Andrzeja, którzy po 15 latach ciężkiej pracy w Anglii postanowili wysiąść z pędzącego pociągu codzienności. Szybko się zaprzyjaźniliśmy i spędziliśmy razem wspaniały czas!

Teraz musimy znaleźć nasz podróżny rytm, przywzyczaić się do bycia razem na 10m² i podocierać się 😉 a następnie dotrzeć do Turcji – naszego pierwszego celu, gdzie chcemy zatrzymać się na dłużej. Z tych pierwszych tygodni pozostaną nam w pamięci mili i pomocni celnicy (być może ze względu na ujmujący czar Tosi), bezkresne pola bałkańskich słoneczników, i uczucie szczęścia, że jesteśmy w drodze – które jeszcze nie do końca do nas dotarło…

  • Wielkie banki z Ania
  • Kablar – szczyt
  • Zastava
  • Serbska wies
  • Kanion Kablar-Ovcar
  • Miliony arbuzow
  • Szeget
  • Szeget
  • Szeget
  • Balkanskie sloneczniki
  • Banská Štiavnica – Slowacja
  • Pierwszy nocleg – Námestovo (Slowacja)

Napisane w Podróż 2020
5 komentarzy
Magdalena

Nawigacja po wpisach

Leo Post 1   

Zobacz inne

13. Powrót do domu – z Półwyspu Arabskiego do Polski

Czytaj dalej

12. Oman – w punkcie zwrotnym podróży

Czytaj dalej

Komentarze (5)

  • Joanna 25. sierpnia 2020 dnia 1:08 Reply

    Zapowiada się dobrą powieść w odcinkach!
    Czytam , cieszę się waszymi przygodami i czekam na następne.
    Powodzenia i całusy ?
    Joanna

  • Anonim 12. sierpnia 2020 dnia 18:04 Reply

    Powodzenia w realizacji planu! wspaniałych spotkań z ludźmi w drodze i samych pięknych chwil! z ciekawością będizemy czytać, Iza i Basia

  • Gosia 5. sierpnia 2020 dnia 11:58 Reply

    Kochani, jestem pod takim wrażeniem, że chyba się zbuntuję i dzisiaj do końca dnia nie będę pracować 😉 Wiele osób ma takie marzenia ale nie każdy odwagę, żeby je zrealizować. Trzymam mocno kciuki :)!

  • Anonim 2. sierpnia 2020 dnia 19:47 Reply

    Pierwsze koty za płoty! Najtrudniej zrobić pierwszy krok, każdy następny to już nawyk.
    Dwa lata na 10 metrach kwadratowych… podziwiam. Z drugiej strony, można powiedzieć, że to tylko Wasza sypialnia i kuchnia, bo Waszym salonem i bawialnią jest cały świat na zewnątrz. I pamiętajcie, że choćby nie wiem co, jesteście w tym razem, a wszyscy Wasi znajomi i przyjaciele Wam kibicują. Tak więc szerokiej drogi, wiaduktów o dużym prześwicie i mocarnych mostów pod kołami!
    Bawcie się dobrze, cieszcie sobą i wolnością. Czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy.

  • Anonim 2. sierpnia 2020 dnia 18:53 Reply

    Wspaniały początek bloga. Czekamy na dalsze wpisy. Uściski.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

Ostatnie wpisy

  • Radio Cosmo i prelekcja w Krakowie 18 listopada 2023
  • Prelekcja z podróży – 29.09.2023 na “Bücherstall” w Wünsdorf
  • Prelekcja z podróży — 16.09.2023 na “Lange Nacht der Zugvögel” Alt Jesnitz
  • KOLOSY 2022 – Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni
  • Prelekcja z podróży – 03.03.2023 na zamku w Beeskow

Seidenstrasse
50 000 km
2 Jahre

Newsletter


 

Prawny

  • Stopka redakcyjna / ochrona danych

Używamy ciasteczek, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.

Więcej informacji na temat plików ciasteczka, których używamy, oraz możliwości ich wyłączenia znajdziesz w .

Richtung Knorizont / Kierunek Knoryzont
Powered by  Zgodności ciasteczek z RODO
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

Ściśle niezbędne ciasteczka

Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.